» روکش طلای دندانی، به‌روزترین مد

روکش طلای دندانی، به‌روزترین مد

روکش طلا در دندانپزشکی

طلا یکی از فلزاتی است که برای روکش‌های دندانی در گذشته و حال کاربرد داشته است. در این روش، لایه‌ای از طلا بر روی سطح دندان قرار می‌گیرد تا به شکل و ظاهر طبیعی دندان کمک کند و همچنین از تحلیل و خرابی دندان محافظت کند.

برای نصب روکش طلا، ابتدا باید هر گونه پوسیدگی یا ترمیم از روی دندان برداشته شود و عصب کشی آن انجام شود. سپس دارو بر روی دندان گذاشته شده و پانسمان می‌شود تا بتوان بعد از آماده سازی روکش طلا، روکش را روی سطح دندان چسباند.

پس از آماده شدن روکش دندان و با استفاده از یک ماده چسبنده، روکش طلا روی سطح دندان چسبانده می‌شود و با استفاده از تکنیک‌های خاصی مانند سخت‌شدن با نور، روکش بر روی سطح دندان تثبیت می‌شود.

 

مزایای استفاده از روکش طلا در دندانپزشکی عبارتند از:

  • مقاومت بالا در برابر فشار و خراشیدگی: طلا یک فلز بسیار سخت و مقاوم است و می‌تواند به خوبی در برابر فشار و خراشیدگی مقاومت کند.
  • سازگاری با بافت‌های دهانی: طلا دارای خواص بیولوژیکی خوبی است و به خوبی با بافت‌های دهانی سازگاری دارد.
  • عمر طولانی: روکش طلا دارای عمر طولانی است و می‌تواند برای مدت زمان طولانی در دهان باقی بماند.

 

با این حال، استفاده از روکش طلا در دندانپزشکی در دهه‌های اخیر کاهش یافته است. این به دلیل وجود روش‌های دیگری مانند روکش‌های پرسلن و رزین کامپوزیت است که قابلیت تطابق بیشتری با رنگ و شکل طبیعی دندان دارند. زیرا روکش طلا در دهان انسان غیر طبیعی به نظر می‌رسد.

مهمترین گام در تعیین روش مناسب برای ترمیم دندان، مشاوره با یک دندانپزشک متخصص است. او می‌تواند بر اساس شرایط دندان و نیازهای شما بهترین گزینه را توصیه کند.

 

روکش‌های پرسلن و کامپوزیت در مقایسه با روکش طلا

استفاده از روکش‌های پرسلن و کامپوزیت در مقایسه با روکش طلا دارای مزایای زیادی است. در ادامه به برخی از این مزایا اشاره می‌کنم:

1.    ظاهر طبیعی: روکش‌های پرسلن و کامپوزیت به رنگ طبیعی دندان نزدیک‌تر هستند و هماهنگی بیشتری با سایر دندان‌ها دارند.

2.    حفظ ساختار دندان: روکش‌های پرسلن و رزین کامپوزیت نیاز به حذف حجم زیادی از ساختار دندان را ندارند و برای قرارگیری این روکش‌ها، حجم کمتری از ساختار دندان باید برداشته شود. این موضوع می‌تواند به حفظ ساختار و استحکام دندان‌ها کمک کند.

3.    عدم وجود فلز در ساختار روکش: روکش‌های پرسلن و کامپوزیت به طور کامل بدون استفاده از فلزات تهیه می‌شوند. این برای افرادی که به مواد فلزی حساسیت دارند، مزیتی است.

4.    قابلیت ترمیم جزئی: در صورت لزوم، روکش‌های پرسلن و کامپوزیت می‌توانند به راحتی ترمیم شوند و در صورت خرابی یا نیاز به تغییرات، نیازی به حذف کامل روکش نیست و می‌توان بخشی از آن را ترمیم کرد.

5.    مقرون به صرفه بودن: روکش‌های پرسلن و رزین کامپوزیت از لحاظ هزینه مقرون به صرفه هستند.

 

 امروزه از طلا به عنوان روکش استفاده می شود؟

بله، در دندانپزشکی همچنان از طلا به عنوان روکش استفاده می‌شود، اما استفاده از آن نسبت به گذشته کاهش یافته است. روکش طلا یکی از روش‌های سنتی و قدیمی برای ترمیم دندان‌ها است و در برخی موارد خاص هنوز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

استفاده از طلا به عنوان روکش دندان‌ها برای مواردی انجام می‌شود که نیاز به مقاومت بالا و دوام طولانی دارند، مانند ترمیم دندان‌های پشتی در ناحیه‌هایی که به زیادی تحت فشار و زحمت قرار می‌گیرند. طلا به دلیل خواص مکانیکی برتری مانند سختی، مقاومت در برابر خوردگی و تحمل به محیط دهانی، در این موارد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بنابراین می‌توان گفت استفاده از طلا به عنوان روکش دندان، کاهش یافته است و بیشتر در موارد خاص و برای نیازهای خاص مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما همچنان برخی از افراد و دندانپزشکان به دلیل خواص مکانیکی برتر طلا، از آن استفاده می‌کنند.

 

کلام آخر

گاهی اوقات در صنعت مد از وسائلی که قبلا مد بوده‌اند نیز استفاده می‌شود. روکش طلا نیز به همین صورت است. با وجود اینکه سال‌ها از روکش طلا برای دندان‌های قدامی استفاده نمی‌شد، امروزه مجددا از روکش طلا با تزئین برلیان استفاده می‌شود. این روکش‌ها بسیار گران قیمت و زیبا هستند و برای افرادی که خواستار استفاده از آن‌ها هستند مورد استفاده قرار می‌گیرند.


فرم ارسال نظر