» درباره دندانپزشکی دیجیتال بیشتر بدانید

درباره دندانپزشکی دیجیتال بیشتر بدانید

در جهان امروز اکثر روش‌های سنتی دچار تغییر و دگرگونی شده‌اند و تکنولوژی در همه زمینه‌ها ورود کرده است. دندانپزشکی یکی از صنایعی است که در سال‌های اخیر تغییرات گسترده‌ای داشته و از سنتی به دیجیتال تبدیل شده است. امروزه دندانپزشکی دیجیتال بسیار پر طرفدار شده و اکثر دندانپزشکان و کسانی که با دندان سر و کار دارند ترجیح می‌دهند از روش‌های دیجیتال استفاده کنند. فرآیند دیجیتال سازی در رشته‌های مختلف سرعت کار را بالا برده و انجام کار برای انسان را راحت کرده است.


کدکم به عنوان یکی از شیوه‌های دندانپزشکی دیجیتال

هر کجا صحبت از دندانپزشکی به روش دیجیتال باشد حتما از کدکم نیز یاد می‌شود. در واقع CAD/CAM یک روش مکانیکی برای حل مسائل است که در سال‌های اخیر وارد صنعت دندانپزشکی شده است. به فرآیند طراحی و تولید توسط سیستم‌های رایانه‌ای کدکم گفته می‌شود. این طراحی با نرم‌افزارهای سه بعدی کامپیوتری انجام شده و در نهایت به زبان ماشین ترجمه شده و به صورت کد در اختیار کاربر قرار می‌گیرد.

در واقع پس از تشکیل مدل سه بعدی دندان توسط دندانپزشک در کلینیک دندانپزشکی، طراح دندانساز ابتدا با توجه به وضعیت و قرارگیری دیگر دندان‌ها اقدام به طراحی فضای خالی دندان‌ها می‌کند و یک دندان مناسب با دیگر دندان‌های بیمار طراحی می‌کند. سپس توسط نرم‌افزار، این طراحی به کد قابل خواندن برای دستگاه تبدیل می‌شود.


دستگاه میلینگ دندانسازی

منظور از دستگاه، یک ماشین CNC است که در دندانپزشکی به آن میلینگ می‌گویند. وظیفه ماشین میلینگ دریافت کد و تراش دیسک زیرکونیای خام برای تولید پروتز دندانی است. در واقع همه مراحل ساخت دندان، از قالب‌گیری گرفته تا ریخته گری، رنگ آمیزی و ... به سادگی توسط سیستم رایانه و دستگاه میلینگ دندانسازی در مدت زمان بسیار کم و با دقت بسیار بالا قابل اجرا است.


ورود به دنیای دندانپزشکی دیجیتال با اسکنر لابراتواری

اولین گام برای ورود به دنیای دیجیتال استفاده از اسکنرهای دندانپزشکی است. اگر دندانپزشک از روش‌های سنتی و قالب گیری برای تشکیل وضعیت دندان بیمار استفاده کند لازم است از یک اسکنر دسکتاپ یا اسکنر لابراتواری استفاده شود تا مدل سه بعدی برای استفاده در نرم‌افزار تشکیل شود.

در این روش از قالب دندان که توسط دندانپزشک قالب‌گیری شده، یک قالب معکوس گرفته می‌شود سپس این قالب به هولدر دستگاه متصل می‌شود. دوربین‌های دستگاه از زوایای مختلف از کست دندانی عکسبرداری می‌کنند و مدل سه بعدی مورد نظر را درون سیستم رایانه تشکیل می‌دهند.


اسکنر داخل دهانی، دقیق، سریع، راحت

اسکنر لابراتواری تنها راه برای ورود به دنیای دیجیتال نیست. اسکنر داخل دهانی نوع دیگری از اسکنر است که وارد دهان بیمار شده و از وضعیت دندان‌ها مدل سه بعدی تشکیل می‌دهد. این روش جایگزینی برای قالب‌گیری است و با استفاده از آن بسیاری از مشکلات دندانپزشک و بیمار بر طرف شده است. اسکنر داخل دهانی باعث می‌شود فرآیند تولید روکش دندانی سرعت بیشتری بگیرد و بیمار در مدت زمان کمتری به نتیجه برسد.

 

 

نسل اول دستگاه‌های اسکنر داخل دهانی قیمت بسیار بالایی داشتند و دقت مناسبی نداشتند. ضمنا در قسمت‌هایی که بزاق دهان و یا خون وجود داشت بسیار ضعیف عمل می‌کردند. اما امروزه با روی کار آمدن نسل‌های جدید اسکنر، سرعت و دقت این دستگاه‌ها با روش‌های دستی قابل مقایسه نیست. همچنین خون و بزاق مانع اسکن این دستگاه‌ها نیست و به دلیل تولید به تعداد بالا، قیمت آن‌ها مناسب شده است.


چرا دندانپزشکی دیجیتال؟

دندانپزشکی دیجیتال به روش کدکم باعث بالا رفتن رضایت بیمار و دندانپزشک شده است. چون بیمار علاقه دارد مراحل ترمیم دندان را در زمان کوتاهی انجام دهد و روش کدکم سرعت بسیار بالایی دارد و برخی دندانپزشکان با روش‌های کدکم در عرض یک روز روکش دندانی را به بیمار تحویل می‌دهند. دندانپزشکان نیز با استفاده از روش کدکم هم در هزینه‌ها صرفه جویی می‌کنند و زمانی بیشتری برای رسیدگی به امور بیماران دارند.

فرم ارسال نظر