» چسب دندان چیست و کاربردهای آن کدامند؟

چسب دندان چیست و کاربردهای آن کدامند؟

چسب دندان چیست؟

در نگاه اول شاید بعضی افراد ندانند چسب دندان چه کاربردی دارد و با خود فکر کنند چسب دندان برای چسباندن قسمت شکسته شده دندان به باقیمانده دندان است اما باید گفت چسب دندان کاربردهای بسیار گسترده‌تری دارد و در بسیاری از درمان‌ها از آن استفاده می‌شود. چسب دندان می‌تواند پروتزهای دندانی را به قسمت باقیمانده دندان متصل کند تا لایه زیری تحت حفاظت باشد و جویدن برای بیمار راحت باشد.انواع چسب دندان از لحاظ کاربرد

چسب کامپوزیت: این نوع چسب‌ها برای ترمیم و پر کردن دندان‌های تخریب شده استفاده می‌شوند. چسب کامپوزیت از یک ماتریس رزینی و مواد پرکننده تشکیل شده است و دارای رنگهای مختلفی است که به رنگ دندان طبیعی نزدیک هستند و از نظر ظاهری بسیار زیبا هستند.

چسب آدنوسیو: این نوع چسب‌ها برای چسباندن ترمیمات دندانی به سطح دندان استفاده می‌شوند. این چسب به دندان چسبیده و سطح پر شده را با یک اتصال قوی به دندان متصل می‌کنند.

چسب اورتودنسی: این نوع چسب‌ها برای چسباندن براکت‌های ارتودنسی به سطح دندان در درمان ارتودنسی استفاده می‌شوند. این چسب دارای خواص چسبندگی بالا و قدرت نگهداری در برابر فشار و نیروی وارده هستند.

چسب دندان مانند یک رابط بین دندان و پروتزهای دندانی است که می‌تواند برای سالیان زیاد پروتز دندانی را بر روی ریشه دندان نگهدارد.


انواع چسب دندان از لحاظ مدت ماندگاری

دسته‌بندی‌های مختلفی برای چسب دندان وجود دارد برای مثال می‌توان چسب دندان را به دو دسته زیر تقسیم کرد:

-        چسب دندان موقت

-        چسب دندان دائمی


چسب دندان موقت

بعد از اینکه دندانپزشک روکش را از لابراتوار دندانپزشکی تحویل گرفت باید آن را بر روی دندان بیمار کار بگذارد. در این مرحله ممکن است هنوز دندان بیمار التهاب داشته باشد و یا دندانپزشک بخواهد نتیجه کار خود را ابتدا مشاهده کند و بعد از چسب دائمی استفاده کند. در این مواقع دندانپزشک ابتدا مدت 6 هفته از چسب موقت برای بیمار استفاده می‌کند تا مطمئن شود این روکش برای بیمار مناسب است و بیمار می‌تواند تا سالها بعد از آن استفاده کند. در صورتیکه روکش دندان شما با چسب موقت چسبانده شده است و احساس می‌کنید مقداری شل شده است به دندانپزشک مراجعه کنید تا دچار مشکلات جدی نشوید.


ویژگی‌های چسب موقت

-        ایجاد چسبندگی خوب

-        قابل کنده شدن

-        محافظت خوب از دندان حساس

-        مقاومت پایین


چسب دندان دائمی

بعد از اینکه دندانپزشک مطمئن شد پروتز دندانی برای بیمار مناسب است و می‌تواند برای مدت طولانی برای بیمار کار کند چسب موقت را می‌کند و از چسب دائمی استفاده می‌کند. چسب دندان دائمی توان اتصال بسیار بالایی به ریشه دندان را دارد و به راحتی جدا نمی‌شود.


ویژگی‌های چسب دندان دائمی

-        بسیار پر قدرت و با دوام است

-        از لایه زیری خود به خوبی محافظت می‌کند

-        در بزاق بیمار حل نمی‌شود و ماندگاری بسیار بالایی دارد

نکته بسیار مهم در مورد روکش‌های دندانی رعایت بهداشت آن‌هاست زیرا این کار باعث افزایش عمر و ماندگاری روکش درون دهان شما خواهد شد. در واقع روکش دندان نیز به اندازه دندان طبیعی انسان نیاز به رعایت بهداشت دارد.


چسب لمینت دندان

به عنوان یک نمونه موردی می‌خواهیم در خصوص استفاده از چسب لمینت دندان و کارهای انجام شده برای استفاده از آن توضیحاتی ارائه دهیم:

چسب لمینت دندان یک نوع چسب است که در زمینه زیبایی‌سازی و تغییر شکل دندان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. لمینت دندانها لایه‌هایی نازک از مواد کامپوزیتی یا پورسلن هستند که به سطح جلویی دندانها چسبانده می‌شوند تا شکل، رنگ و ظاهر طبیعی دندان‌ها را بهبود دهند.

چسب لمینت دندان به عنوان ماده‌ای چسبنده بین لایه لمینت و سطح دندان استفاده می‌شود و پایداری و ماندگاری لمینت را تضمین می‌کند. مراحل استفاده از چسب لمینت دندان به صورت زیر است:

آماده‌سازی دندان: ابتدا سطح جلویی دندان که قرار است لمینت بر روی آن قرار گیرد به میزان بسیار کمی تراش داده شده و آماده قرارگیری لمینت می‌شود.

استفاده از چسب: پس از آماده‌سازی دندان، چسب لمینت بر روی سطح دندان قرار داده می‌شود. این چسب به صورت نازک و یکنواخت روی دندان پخش می‌شود تا ارتباط قوی بین لمینت و دندان ایجاد شود.

قرار دادن لمینت: لایه لمینت دندان به آرامی روی سطح دندان که چسب اندود است قرار می‌گیرد. دندانپزشک لایه لمینت را شکل‌دهی و تنظیم می‌کند تا به شکل و ظاهر مطلوب برسد.

پلیمریزاسیون: پس از قرار دادن لایه لمینت، از نور خاصی استفاده می‌شود که به آن لامپ پلیمریزه می‌گویند. این نور به لایه لمینت تابانده می‌شود و باعث ایجاد اتصال قوی بین لمینت و دندان می‌شود.


فرم ارسال نظر